Adblue – czy w 2022 będzie wciąż powszechnie używany?

Od jakiegoś czasu, wszystkie samochody, które będą sprzedawane na terenie Unii Europejskiej powinny być zgodne z normą Euro 6. Norma ta zakłada obniżenie wydzielania tlenków azotu oraz cząstek stałych przez silniki. Obecne przepisy w szczególności dotkną silniki diesla. Producenci pojazdów osobowych zostali zobligowani do modyfikacji układów oczyszczania spalin. Niektóre modele musiały zostać wyposażone w katalizator SCR z dołączeniem środka redukcyjnego Adblue. Środek Adblue jest niezwykle ważny szczególnie dla prawidłowego działania najnowszych silników wysokoprężnych. Najczęściej Adblue uzupełniany sporadycznie, ale jego niedobór w przypadku niektórych samochodów może całkowicie uniemożliwić jazdę. W sytuacji kiedy skończy się ten płyn, silnik zostanie przełączony w tryb awaryjny i nie będzie można go uruchomić. Niestety, w chwili obecnej spore kłopoty z kupnem tego środka, a ponadto jego cena bardzo wzrosła.

Dlaczego płyn Adblue jest tak bardzo istotny w przypadku części silników?

Środek Adblue służy do ograniczania emisji tlenków azotu zwłaszcza w silnikach diesla. Używany jest w samochodach z silnikiem diesla wyposażonych w katalizator SCR, który oczyszcza spaliny. Pozwala to na spełnianie rygorystycznej normy EURO 6. Jaki jest skład Adblue? Jest to roztwór wody destylowanej (67,5 %) oraz mocznika (32,5 %). Warto wspomnieć, że płyn Adblue w samochodach ciężarowych używany jest już od dłuższego czasu, a w przypadku samochodów osobowych wykorzystuje się go od kiedy w życie weszła norma emisji spalin Euro 6. Przewiduje się, że w niedługo udział pojazdów wyposażonych w zbiornik na adblue – https://tango-oil.pl/kategoria/zbiorniki-na-adblue/ znacznie wzrośnie ze względu na zaostrzanie norm emisji. Trzeba pamiętać, że Adblue nie jest składnikiem paliwa, ale środkiem, który łączy się ze spalinami. Samochody wyposażone są w osobny zbiornik na Adblue z wlewem najczęściej znajdującym się tuz przy wlewie paliwa (w niektórych pojazdach jest on pod klapą bagażnika lub pod maską).

Płyn Adblue – znaczny wzrost cen

Należy mieć na uwadze, że skład roztworu Adblue jest zawsze niezmienny bez względu na producenta. Najtańsza opcja to zatankowanie go z dystrybutora na stacji benzynowej. Niestety, dotyczy to głównie samochodów ciężarowych. Dla samochodów osobowych zalecane są płyny pakowane w kilkulitrowych kanistrach. Ostatnimi czasy przez wzgląd na rosnące ceny gazu, ceny Adblue również znacząco wzrosły. Dlaczego tak jest? Do wytworzenia tej substancji wykorzystuje się wodę destylowaną, a także półprodukt jakim jest amoniak, który uzyskuje się z gazu ziemnego. Koszt tego płynu wzrósł aż o 100 %. Skok cen odczują zwłaszcza kierowcy ciężarówek jeżdżących wiele kilometrów, ponieważ zużywa ona każdego miesiąca około 350 – 400 litrów. Szacuje się, że pojazd osobowy wykorzystuje około 1,5 litra środka na 1000 kilometrów,  co w przypadku ceny 3,49 zł/l nie jest wygórowanym wydatkiem. Mimo tego kierowcy pojazdów osobowych kupują zapas Adblue ponieważ obawiają się problemów z dostępnością. Należy pamiętać, że silniki wysokoprężne wspomagane tym płynem nie mogą bez niego być wcale uruchomione.

Kłopoty z kupnem płynu Adblue

Następstwem dużych podwyżek cen gazu jest też kłopot z dostępnością Adblue. Co więcej kilku europejskich producentów zmniejszyło produkcję amoniaku. Jest to szczególnie spory kłopot zwłaszcza dla firm zajmujących się transportem, które potrzebują znacznych ilości Adblue do swoich pojazdów. Poza tym, że ceny dużo wzrosły, to płyn kupić można tylko na wybranych stacjach benzynowych, a popyt na niego jest bardzo duży. Część pojazdów ciężarowych w Niemczech stanęła ze względu na niedobory Adblue. Pomimo tego główny producent Adblue w Polsce gwarantuje, że nie planuje zmniejszać produkcji, ale ceny roztworu nadal mogą znacząco rosnąć. Żeby nie pojawiły się kłopoty z dostępnością w kraju zredukował on eksport tego produktu o 20 %.

Na jak długo starcza środek Adblue? 

Adblue jest środkiem używanym niemal w każdej ciężarówce, oraz w silnikach diesla najnowszej generacji. Jego najistotniejszym celem jest ochrona środowiska. Przez wzgląd na skaczące ceny i kłopoty z ze stanami magazynowymi, należy mieć świadomość jaka jest wydajność tego płynu. Na szczęście Adblue nie trzeba dolewać równie często jak paliwa. Na pewno jego zużycie zależy od typu silnika i sposobu jazdy. Przewiduje się, że, że 1 – 1,5 litra starcza na pokonanie 1000 km samochodem osobowym. Zbiornik na Adblue w takich samochodach jest w stanie zmieścić kilkanaście litrów środka. Fachowcy zalecają, aby co 10 000 km wlać 10 litrów tego płynu. Adblue nie jest wymagającym dodatkiem, mimo to posiada znaczący wpływ na ochronę środowiska, a także oszczędności przy spalaniu paliwa.