Ciężarówki na gaz – jakie są zalety?

Istnieje dużo powodów dlaczego pojazdy zasilane benzyną to w dalszym ciągu preferowany pojazd właścicieli firm. Pomimo tego ostatnimi czasy na popularności zyskuje gaz ziemny. Spróbujemy przybliżyć Ci najbardziej znaczące zalety tego sposobu napędu. Zobaczysz jak pojazdy na biogaz oszczędzają twój czas i finanse na wiele sposobów.

Wpis powstał w oparciu o informacje ze strony firmy Elpigaz, lidera na rynku w tej dziedzinie.

Jak działa instalacja CNG?

CNG bardzo często wybierany jest zamiast klasycznej instalacji LPG. Pojazdy CNG mają układ napędowy zasilany metanem. Szczególnie często jest to wybierane do większych urządzeń dostawczych i ciężarowych, ze względu na jego liczne zalety.

Pojazdy CNG – z jakich powodów opłaca się na nie zdecydować?

Układ wykorzystujący gaz ziemny wyróżnia się licznymi zaletami. Przede wszystkim jest bardzo bezpieczny. Ryzyko, że substancja wybuchnie jest niewielkie, gdyż gaz ziemny charakteryzuje się wysoką temperaturą samozapłonu. Pozwala to korzystać z parkingów podziemnych. Metan jest wyjątkowo wydajny oraz wystarczy na przejechanie większej ilości kilometrów. Jednym z głównych atutów gazu ziemnego jest jego niska cena. Koszty są porównywalne do zwykłego paliwa, a jednak metan jest zdecydowanie wydajniejszy.

Niski koszt paliwa

Cena biopaliwa w odniesieniu do benzyny jest znacząco niższa, może osiągnąć nawet 30%. Przyczynia się do tego brak akcyzy na gaz. Prawo w Polsce wyklucza także te pojazdy z opłaty emisyjnej. Ważnym aspektem jest nie tylko wykluczenie dużej liczby kosztów, jak również niewielkie spalanie biogazu. Ustalono, że utrzymuje się na poziomie 22 kg/100 km. To istotna oszczędność w częstej eksploatacji silnika, która przyczynia się do wzrostu powodzenia tej metody napędu.

Czy instalacja CNG jest przyjazna dla środowiska?

Instalacja CNG jest bardzo przyjazna dla natury. Dzieje się tak, ponieważ podczas jego spalania nie są produkowane dymy i substancje rakotwórcze, też emisja dwutlenku węgla jest znacznie ograniczona w porównaniu do innych typów silników.

Zwolnienia z opłat w przypadku transportu na zachód

Wiele zachodnich sąsiadów  zachęca firmy używania bardziej zrównoważonej metody transportu. Dla użytkowników dobrych dla planety metod usuwane bądź zmniejszane są ceny opłat drogowych. Firmy używające pojazdów spalających gaz ziemny mogą otrzymać zwolnienie z Maut w przypadku transportu do Niemiec. Także w przypadku wyjazdów do Włoch ekologiczne ciężarówki mogą liczyć na 30% ulgi. Przy rutynowych kursach jest to spora oszczędność przemawiająca na korzyść przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Ekologiczne rozwiązanie

Wybór ciężarówek napędzanych gazem sprzyja mniejszej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na ekologiczne działania, które mają powstrzymać zmiany klimatyczne. Przy ogromie kilometrów, które pokonują pojazdy ciężarowe w ciągu roku zmiana benzyny na LPG jest w stanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to świetnie rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność na wielu płaszczyznach.