Co to jest ukulele? Wiadomości dla amatorów

Ukulele to instrument, który w ostatnim latach przeżywa prawdziwy renesans pod względem popularności. Coraz więcej ludzi podejmuje się nauki gry. Wielu zawodowych muzyków również gra na ukulele. Czym tak naprawdę jest, jak wygląda i jakie ukulele dla początkujących jest najlepsze?

Pod jakimi względami ukulele przypomina gitarę?

Należy rozpocząć od samej budowy. Instrument ten kojarzy się przede wszystkim z niewielką gitarą – jest to skojarzenie słuszne pod względem wyglądu. Od gitary jednak ukulele różni się przede wszystkim ilością strun – posiada takowe cztery. Dźwięku także nie należy porównywać do tych płynących z pudła rezonansowego zwykłej gitary. Mamy tu do czynienia z o wiele wyższymi, dynamicznymi dźwiękami, które kojarzą się z tradycją i kulturą Hawajów i innych egzotycznych wysp.

Jaki rodzaj ukulele będzie najlepszy na początek?

Jak dobrać ukulele dla początkujących? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że jest kilka rodzajów tego instrumentu. Najbardziej popularne ukulele dla początkujących to ukulele sopranowe, które cechuje się skromnymi gabarytami, niewygórowaną ceną oraz wysoką dynamiką gry. Korzysta się z niego przede wszystkim do nauki akordów oraz nieskomplikowanych utworów. Dla bardziej profesjonalnych muzyków przyzwoite jest ukulele koncertowe, barytonowe lub tenorowe, ale są to opcje znacznie mniej poręczne i znacznie droższe. 

Nauka gry na ukulele jest niezwykle łatwa, a w sieci znaleźć można wiele poradników na ten temat. Jest to instrument ze wszech miar przystępny i nadaje się dla początkujących osób, które do tej pory nie miały do czynienia z graniem na czymkolwiek. Ukulele jest małe, wdzięczne i mało kosztowne.