Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Pewnie wiele osób zgodzi się z takim określeniem, że prawnik to prawnik i nie zagłębia się w meandry zawodów prawniczych. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na szeroki zakres usług prawników. Można między innymi postawić pytanie czym różni się kancelaria adwokacka od kancelarii prawnej.

Poszukujesz kancelarii? Sprawdź: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka jest różnica?

Warto wskazać na zakres tych pojęć, by w ten sposób je rozróżnić. Można powiedzieć, że kancelaria prawna to szeroki zakres pojęcia zajmującego się pomocą prawną. Pod tym pojęciem kryje się każdy prawnik świadczący usługi doradztwa. Nie ma jednak aplikacji, która uprawnia go do zawodowego reprezentowania klientów przed sądem. Jeśli chodzi o kancelarię adwokacką to termin jest węższy. Pod tym pojęciem kryje się bowiem kancelaria, w której pracują adwokaci. Tacy prawnicy mają ukończoną aplikację i potem zdany egzamin. Takie osoby mogą stać się pełnomocnikami zawodowymi. Adwokaci to również prawnicy, którzy mogą reprezentować klientów w sprawach karnych.

Pojęcia kancelarii prawnej i adwokackiej stosowane są często zamiennie, jednak trzeba powiedzieć, że kancelaria adwokacka to określenie, które bardziej precyzuje zakres usług jakie prawnik realizuje

Szukasz dobrego adwokata? Sprawdź:
kancelaria adwokacka warszawa

A co z radcą prawnym?

Jeśli chodzi o zawody prawnicze jednym z nich jest radca prawny. Jednocześnie jednak wiele osób zastanawia się jakie zadania realizuje radca prawny. Ogólnie można powiedzieć, że radca prawny skupia się na kwestiach dotyczących prawa cywilnego. Osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może odpowiadać za reprezentowanie klientów w sądzie. Radca ogranicza się jednak do działania w zakresie prawa cywilnego, prawa pracy, rodzinnego, handlowego. Radca prawny nie może reprezentować klientów w przypadku spraw karnych.

W związku z tym kancelaria radcy prawnego może zajmować się prowadzeniem różnych spraw, ale sprawy karne są z tego wyłączone. Odnośnie spraw cywilnych można liczyć na dużę doświadczenie radcy prawnego i będzie gwarantował poprowadzenie takiej sprawy we właściwy sposób.

Każdy kto chce być radcą prawnym musi w pierwszej kolejności skończyć studia prawnicze. Potem dodatkowo przejść trzeba specjalna aplikację i zdać egzamin radcowski. To pozwala uzyskać wpis na listę radców prawnych. Dzięki temu będzie można stać się zawodowym pełnomocnikiem.

Najlepszy prawnik? prawnik gdańsk