Fundamenty jazdy pojazdem dla uczących się

Nauczyciele nauki jazdy zbyt wiele uwagi skupiają na tłumaczenie zasad które mają rzekomo ułatwić zdanie egzaminu. W związku z tym po macoszemu podchodzą do podstaw techniki prowadzenia, których umiejętność jest niezbędna do tego, aby przyjemnie i bez większych trudów przebrnąć przez egzamin praktyczny.

Obowiązkiem instruktora jest wytłumaczyć osobie szkolonej nie tylko poprawne ułożenie fotela i kierownicy, lecz również to, w jaki sposób używać mechanizmów kierowania pojazdem. 

Aby właściwie i precyzyjnie władać pedałem gazu, hamulca oraz sprzęgła, wystarczy oprzeć obie pięty o podłogę samochodu. Daje to stabilny punkt podparcia, szczególnie wtedy, gdy musimy sterować przy niedużych szybkościach. Niby takie oczywiste, ale należy zdać sobie sprawę, jak dużo osób naciska sprzęgło, utrzymując stopę nad podłogą w związku z tym nie posiadając odpowiedniej kontroli.

Dźwignie i regulatory są zaplanowane tak, aby korzystanie z nich było bardzo funkcjonalne. Czasy, kiedy do włączenia biegu czy kierunkowskazu trzeba było wkładać siłę, zostały już dawno za nami. W nowoczesnym pojeździe możemy niekiedy odnieść uczucie, że pokrętła są niezwykle czułe. Prawda, ich używanie ma być wręcz intuicyjne. To dodatkowa informacja, którą osobom rozpoczynającym naukę jazdy trzeba wytłumaczyć. 

Każdy kto posiada prawo jazdy zmuszony był przejść kurs a później egzamin. Niektórym wyszło to sprawniej, innym gorzej. Ale sama w sobie nauka jazdy nie jest trudna. Pierwszy raz, gdy zajmie się miejsce za kierownicą odczuwa się podniecenie, czasami połączone z napięciem a także czasami z niewątpliwymi obawami przed czymś nowym i niewiadomym. I w tym przypadku również, jak przy poznawaniu czegoś nieznanego wszystko zdaje się obce i trudne. W trakcie prowadzenia samochodu w tym samym czasie trzeba robić nawet parę czynności równocześnie – trzymać kierownicę, wciskać gaz albo hamować, patrzeć w lusterka, sygnalizować skręt, rozglądać się na drogę, itd. Dla kogoś, kto wsiada po raz pierwszy za kółko mnogość tych czynności może być przerażający, ale nie należy się zniechęcać.  Podczas nauki jazdy i zdobywania doświadczenia trudność ciągle się minimalizuje, aż w końcu zamienia w swobodne, wyuczone odruchy.

Czy kierowanie samochodem po Gdańsku jest trudne?

Podróżowanie samochodem na siedzeniu kierowcy daje wiele satysfakcji. Oprócz tego, że jest to wyjątkowo wygodne i przydatne należy również zauważyć a także podkreślić, że kierowanie samochodem przynosi niezależność i wolność. Dodatkowo sprawdza się w szeregu sytuacji życia codziennego zarówno tych trywialnych, jak i nagłych przypadkach. Niemniej jednak jak każdej rzeczy także jazdy samochodem należy się przyuczyć.

Przemieszczanie się w miastach związane jest zazwyczaj z powolną jazdą oraz tkwieniem w zatorach. Przy takim rytmie kierowania pojazdem niezwykle istotna jest technika jazdy samochodem. Dla początkujących jest kilka ważnych rad. Warto zwrócić uwagę na swój styl jazdy i dostosować się do zasad a także innych uczestników ruchu drogowego. Zbyt szybka lub za wolna jazda są w stanie doprowadzić do ciężkiego wypadku.

Stanie w zatorach, szczególnie w sporym mieście, może być kojarzone ze zdenerwowaniem. Jednak, gdy tryb jazdy pozostaje płynny, kierowca jest skupiony na drodze a także nic go nie rozprasza, to nawet przejechanie po zatłoczonym mieście idzie sprawnie. 

Kierujący poruszający się po Gdańsku mogą przemieszczać się przyjemnie a także infrastruktura im sprzyja. Biorąc powyższe pod uwagę nauka jazdy w Gdańsku należy do jednych z mniej wymagających. W corocznym plebiscycie miast przyjaznych kierowcom Gdańsk wypadł zdecydowanie nie najgorzej oraz zajął drugie miejsce. Nauka jazdy w takich okolicznościach jest zdecydowanie bardziej przyjemna oraz mniej nerwowa. Łatwiej w czasie nauki jazdy skoncentrować się na szlifowaniu technicznych kwestii aniżeli na stresowaniu natężonym ruchem czy niedostępnością miejsc postojowych. 

Znalezienie postoju w miastach potrafi czasem wywołać złość nawet u najspokojniejszych kierowców. Brak wystarczająco obszernej infrastruktury do parkowania mocno obniża komfort właścicieli samochodów. Szczęśliwie w Gdańsku jest dobrze rozbudowana struktura Park’n’Go, dzięki czemu nie brakuje wolnych miejsc do parkowania.