Hurtownia czy market budowlany – gdzie najlepiej kupić materiały do budowy domu?

Bardzo często w małych miastach jak na przykład w Słupsku powstaje kilka większych sklepów budowlanych, które przyciągają niskimi cenami i dużym asortymentem. Posiadają one swoich entuzjastów ale również przeciwników, warto więc poznać je trochę lepiej. Czym różnią się te duże markety od hurtowni budowlanych i w jakich sytuacjach należy zrobić zakupy bezwzględnie tam, a kiedy lepiej udać się do hurtowni budowlanej?

Jak zrobić zakupy w hurtowni budowlanej?

Hurtownia budowlana jest większa niż zwykły sklep budowlany, ale bardzo często jest mniejsza niż duży market. Wybór produktów tam jest mniejszy niż w marketach, ale najczęściej będzie on w atrakcyjniejszych cenach. W dodatku możemy znaleźć tam rzeczy, których nie będzie na stanie w osiedlowych sklepach, ani w dużych marketach, jak dla przykładu stal zbrojeniowa. W hurtowni zazwyczaj spotkasz fachowców, którzy profesjonalnie udzielą Ci porad jakie produkty i marki powinny być dla Ciebie najlepsze. Jest to chyba najogromniejsza zaleta dlatego, że właściciele takich miejsc nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż produktów kiepskiej jakości. Kolejnym plusem jest to, że możesz tam negocjować ceny. Przeważnie nie wyobrażamy sobie sytuacji kiedy jedziemy do sieciówki i pytamy się pracownika na hali czy jeśli nabędziemy hurtową ilość płytek to czy możemy liczyć na rabat. W hurtowni budowlanej taka sytuacja może mieć miejsce. W hurtowni budowlanej zazwyczaj zrobisz zakupy hurtowe, ale także detaliczne. 

Jak wygląda proces zakupów w dużym markecie budowlanym?

W markecie budowlanym zazwyczaj znajdziemy wszystko, jest tam przeogromny przekrój przeróżnych artykułów od niemal każdego producenta. Znajdziemy tam zarówno rzeczy, których używamy podczas budowy domu, takie jak bloczki betonowe albo zaprawy murarskie, poprzez rzeczy konieczne do remontu mieszkania takie jak farby albo kafelki, aż po wszelkiego rodzaju narzędzia i dekoracje. Z tego powodu nie trzeba chodzić po kilku sklepach, wystarczy wejść do jednego marketu budowlanego i kupimy tam z pewnością zdecydowany procent, jak nie wszystkie przedmioty potrzebne nam do budowy. Kolejną zaletą jest to, że w marketach budowlanych dosyć często zobaczymy promocje oraz wyprzedaże. 

Niestety te sklepy też posiadają minusy – w markecie budowlanym przeważnie obsługa nie jest wyspecjalizowana. Z pewnością pokażą nam właściwą alejkę, ale nie zawsze będą umieli poradzić właściwego produktu, który jest nam potrzebny.

Kiedy zakupy zrobić w markecie, a kiedy w hurtowni budowlanej?

Jeśli chcielibyśmy mieć profesjonalną obsługę klienta i porozmawiać z fachowcem, który spokojnie doradzi nam co do artykułów – bezspornie musimy postawić na hurtownię budowlaną. Zazwyczaj nie pracują tam przypadkowi pracownicy, ale fachowcy, którzy znają się na artykułach i narzędziach budowlanych. Ważne jest aby wybrać sprawdzoną hurtownię budowlaną, gdzie nie zostaniemy spławieni. Z pewnością odnajdziecie taką w pobliżu Słupska. Rozpoznawalna na lokalnym rynku jest hurtownia budowlana Cygert

Jeżeli za to posiadamy gotową listę produktów i wiemy dokładnie co musimy kupić – z dużą dozą prawdopodobieństwa atrakcyjniejszym wyborem będzie ogromny market budowlany, dlatego, że w większości kwestii nabędziemy tam prawie wszystko co jest nam niezbędne do remontu. W ten sposób zaoszczędzimy czas. Jeżeli mamy chęć i czas to nic nie stoi na przeszkodzie żeby zaopatrzyć się zarówno w jednym jak i w drugim miejscu. W takiej sytuacji możemy przeanalizować, które artykuły tańsze są w sieciówce, a które w hurtowni budowlanej.