Jak działa LPG diesel?

Paliwa alternatywne zdążyły się już na stałe przyjąć na rynku usług motoryzacyjnych w naszym kraju. Mieszkańcy Polski wyjątkowo dobrze oceniają przede wszystkim gaz LPG, doceniając jego relatywnie niską cenę, połączoną z wysokimi parametrami jakościowymi.

Trzy rodzaje gazu płynnego dla diesla

Instalację gazową można zastosować w silnikach diesla na kilka sposobów. Pierwsza metoda zakłada, że silnik diesla zostaje przerobiona na silnik z zapłonem iskrowym, upodabniając system do standardowej wersji benzynowej. Takie rozwiązanie zwana jest systemem jednopaliwowym – jego specyfika polega na działaniu jedynie w oparciu o paliwo gazowe. Ten wariant pociąga za sobą znaczne koszty, ze względu na konieczność przebudowy całego silnika. W praktyce decydują się na nie wyłącznie użytkownicy pojazdów gospodarczych.

Kolejny rodzaj diesel LPG to tzw. dual fuel. Samochód wykorzystuje tutaj równocześnie olej napędowy {i gaz|oraz LPG), w relacji 30:70. Olej wtryskuje się więc jedynie w objętości zapewniającej inicjację samozapłonu w cylindrze; resztę stanowi gaz. Ten wariant wymaga jednak zastosowania dość skomplikowanej aparatury.

Najpopularniejszym od dawna systemem jest diesel gaz, w którym gaz płynny pełni jedynie funkcję dodatku do ropy. Relacje są dokładnie odwrócone w stosunku do dual fuel, wynosząc około 70:30 na korzyść ON. Zestaw montażowy będzie się tu składał przede wszystkim z reduktora-parownika, wtryskiwacza bądź wtryskiwaczy gazu, jak również urządzenia sterującego razem z okablowaniem.

Zobacz: http://elpigaz.com/pl/instalacje-lpg-do-diesla/

Na jakiej zasadzie funkcjonuje diesel LPG?

Wskazana dawka oleju napędowego zostaje wprowadzona do komór spalania silnika, zaś suplementarna dawka gazu – wewnątrz układu dolotowego. Zapalenie się LPG umożliwia olej, ulegając samozapłonowi.

Obecność gazu płynnego ma natomiast wpływ na skuteczność procesu spalania oleju, zupełnie inaczej aniżeli ma to miejsce w zwykłym dieslu. W jej wypadku, wobec wysokiej lepkości oleju, całkowite spalenie paliwa bardzo rzadko jest możliwy.