Jakie istnieją rodzaje betonu i gdzie je wykorzystujemy?

Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest często wykorzystywany podczas tworzenia fundamentów, stropów czy schodów. Ale dzięki modyfikacjom postaci mieszanek betonowych możliwe jest też otrzymanie produktów o wyjątkowych właściwościach. Za sprawą takiego betonu można tworzyć elementy, które mają za zadanie pełnić funkcje dekoracyjne, ciepłochronne lub odwadniające.

Beton zwykły

Beton zwykły jest najczęściej używany do robienia elementów konstrukcyjnych takich jak ściany osłonowe lub pustaki, w deskowaniach lub w formie wylewek. Mimo tego, że ten rodzaj betonu jest wytrzymały to może pękać i rozwarstwiać się. Wylewki betonu zwykłego nie należy wykonywać w zimie.

Aby wyprodukować tego rodzaju beton, wykorzystuje się kruszywo naturalne jak na przykład żwir albo kruszywo łamane jak na przykład granit.

W nawiązaniu do norm europejskich, które mówią, że beton zwykły to materiał o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to nazewnictwem tym są objęte także betony o indywidualnych parametrach – na przykład betony mrozoodporne, betony drogowe czy betony hydrotechniczne.

Co to są i jakie istnieją klasy betonu?

Wszystkie rodzaje betonu posiadają z góry określoną klasę, która mówi o tym jaka jest gęstość pozorna i wytrzymałość na ściskanie. W tej klasyfikacji działają z góry ustalone normy europejskie. Klasy betonu są oznaczane przez literę i w ten sposób betony ciężkie są oznaczone jako „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu poza literą są także liczby i oznaczają one właśnie wytrzymałość. W sytuacji betonów ciężkich a także zwykłych mamy klasę od C8/10 do C100/115. Betony lekkie za to obejmują zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

W ten sposób jeżeli planujemy zbudować dom to przeważnie będziemy musieli zakupić beton o wartościach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Wszystko o rodzajach betonu

Na rynku znajdziemy dużo różnych typów betonu, jest ich co najmniej kilkanaście i każdy ma nieznacznie inną mieszankę, a co za tym idzie gęstość i cel. 

Wyodrębnić możemy na przykład beton konstrukcyjny, nawierzchniowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, lekki, posadzkowy, wodoszczelny, architektoniczny albo ze zbrojeniem rozproszonym.

Na przykład beton samozagęszczalny najczęściej zastosujemy do tworzenia fragmentów żelbetowych, które przyjmują niełatwe formy lub gęste zbrojenie i nie możemy wykorzystać wibratorów, które by je utwardziły. 

Beton hydrotechniczny dla odmiany znajduje zastosowanie przy wznoszeniu konstrukcji służących formowaniu zasobów wodnych. Jest tak dlatego, że charakteryzuje się niezwykle wysoką odpornością na wilgoć, minusowe temperatury i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny za to jest bardzo popularny w trakcie wykańczania pomieszczeń dlatego, że jest on niesamowicie trwały a jednocześnie jest bardzo estetyczny. Częściom które są stworzone z tego typu betonu można nadać każdy kształt, powierzchnię i barwę.

Jak widzicie jest wiele typów betonu i przed dokonaniem zakupu powinno się dowiedzieć jaki model jest dla nas wskazany. Można również zadbać o to, żeby firma, z której chcecie kupić tworzywo była zweryfikowana, a taką na 100 procent znajdziecie w województwie Pomorskim. W Gdańsku i Gdyni jest wiele fachowych firm produkujących beton, dla przyładu Polgravel – beton i bez dwóch zdań nie będziecie rozczarowani kupując od nich tworzywo.