Jakie są zastosowania stalowych rur?

Rury stalowe najczęściej różnią się od siebie nie tylko techniką tworzenia, ale posiadają także różne typy i wartości techniczne. Istotne jest aby odpowiednio dopasować rodzaj rur stalowych do przygotowywanej inwestycji. Powinniśmy przede wszystkim sprawdzić wszelkie właściwości, jak na przykład ciężar stali, materiał oraz technologia wykonania. Jakie są różnice między wybranymi typami rur stalowych i które będą idealne do naszego produktu?

Rodzaje rur stalowych – jakie możemy znaleźć?

Wyodrębnić możemy rury stalowe ze szwem, które tworzy się poprzez cięcie i na koniec spawanie uformowanych płatów ze stali.

Istnieją również rury bezszwowe, ale ich wyprodukowanie jest o wiele bardziej trudne, przez co nie są zbytnio popularne. Stosuje się przy nich metodę ukośnego walcowania lub Calmesa. Rury bezszwowe stosowane są tam, gdzie niezbędna jest niezmiernia dobra szczelność produktu.

Ostatni typ rur stalowych to rury z izolacją. Charakteryzują się tym, że nie są podatne na zimno i gorąco oraz na związki chemiczne.

Zastosowanie rur stalowych

Rury stalowe stosowane są w produktach i sytuacjach, których być może się nie spodziewaliście. Dużo sprzętów używanych przez nas codziennie, takich jak choćby pralki, lodówki oraz samochody posiada w istocie rury stalowe, bez których nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu znajdziemy taki produkt, który rzecz jazda jest zawsze prawidłowo dopasowany do zapotrzebowania, poprzez zastosowanie właściwych parametrów i cech fizycznych.

Dla przykładu rury stalowe w kotłach muszą charakteryzować się niepodatnością na temperatury sięgające nawet do 700 st. C i przetrwaniem ciśnienia do 300 barów. 

W branży chemicznej dla odmiany będą wykorzystane rury stworzone ze stali kwasoodpornej. Konieczne jest aby była ona odporna na wysoką temperaturę, korozję i różne odczynniki. Kolejny typ rur ze stali – rury czarne. Tworzone są ze stali węglowej i najczęściej są używane w branży motoryzacyjnej a także do odprowadzania sadzy w przewodach kominowych. Następne rury ze stali nierdzewnej będą najszerzej stosowanymi stalowymi rurami. Wykorzystuje się je między innymi przy tworzeniu balustrad i poręczy schodów, klimatyzacji, urządzeń AGD, elektroniki, instalacji chemicznych i w branży spożywczej do budowania zbiorników i silosów.

Istotne jest aby wybrać producenta, który perfekcyjnie wytwarza rury stalowe i zwraca uwagę na detale. Idealną firmę stuprocentowo odnajdziecie we Wrocławiu – jest nią np. Gostal – rury nowe i używane.

Największe plusy rur stalowych

Jedną z najistotniejszych plusów rur stalowych jest ich odporność mechaniczna na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Nie ma więc potrzeby wykorzystywania dużej ilości podpór, nawet jeśli nasze rury są w długich partiach. Na dodatek stal nie zmienia kształtu i nie rozszerza się pod wpływem wysokiej temperatury, nie jest wrażliwa na działanie promieniowania UV a także jest tworzywem bardzo mocno szczelnym, więc tlen nie ma prawa wpaść do wnętrza rur.

Jak widzicie, rury stalowe są bezsprzecznie użytecznym i popularnym tworem. Jeżeli uda nam się znaleźć sprawdzoną firmę produkującą rury ze stali to nie zawiedziemy się na nich. Polecamy poszukać producenta we Wrocławiu – nie przeliczycie się na stalowych rurach z tego miasta.