Jakiego typu opakowania najlepiej sprawdzają się w gastronomii?

Jedzenie na wynos to bardzo dobre rozwiązanie, z którego raz na jakiś czas korzystają niemal wszyscy. Dzięki rozwojowi komunikacji i usług teleinformatycznych, mamy możliwość zamawiania pożywienia z naszych ulubionych punktów gastronomicznych. Już po kilkunastu minutach zamówiony posiłek przyjeżdża pod wskazany przez nas adres.

Żeby jedzenie, które zamawiamy było świeże i ciepłe restauratorzy pakują je do opakowań. Następnie opakowania są przechowywane w specjalnych termicznych torbach.

Gdzie restauratorzy pakują nasze posiłki?

Na wynos można aktualnie zamawiać potrawy niemal z wszystkich kuchni świata. Ze względu na różnorodność, także metody ich pakowania są różne. Inaczej to wygląda w przypadku dań płynnych, inaczej w przypadku różnego rodzaju fast-foodów, a jeszcze inaczej jeśli mowa o daniach obiadowych. Właściciele restauracji wykazują się dużą kreatywnością w dostosowywaniu się do okoliczności. Najczęściej do pakowania żywności używa się opakowania papierowe w różnych kształtach. Plastikowe opakowania w chwili obecnej odchodzą do lamusa.

Dla większości osób oczywista jest przewaga, którą mają opakowania papierowe nad plastikowymi. Mowa przede wszystkim o ekologii.

Plastik rozkłada się pomału, negatywnie przy tymoddziałowując na środowisko naturalne. Co innego papier, który całkiem szybko ulega biodegradacji. Zarówno plastik, jak i papier można poddawać recyclingowi, ale w przypadku papieru jest to znacznie bardziej skuteczne i opłacalne rozwiązanie. Dlatego częstym wyborem są opakowania papierowe – przyjazne dla klimatu oraz funkcjonalne.

Wybór papierowych pudełek na produkty gastronomiczne to nie tylko świadoma decyzja branży.

Jest to również poniekąd nakaz. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej przemysł gastronomiczny jest zobowiązany do odejścia od styropianowych opakowań, a także wszelkiego typu słomek, kubków czy mieszadełek. W obliczu takich praw jedyną zdroworozsądkową alternatywą zostają opakowania papierowe. Oczywiście producenci jak zawsze stają na wysokości zadania sprzedając duży wybór opakowań o różnym(ch) zastosowaniu.

Jakie wymogi muszą spełniać opakowania papierowe?

Wytwórcy opakowań papierowych starają się by ich produkty spełniały należyte normy jakościowe określone przez legislatorów. Jedną z takich norm jest FSC. Produkty, które uzyskują certfikat FSC są nie tylko proekologiczne. Jest to także dowód, że przy ich wytwarzaniu nie cierpiały żadne zwierzęta czy ludzie. Normy FSC mają za zadanie wspierać prowadzenie przez firmy przyjazdej środowisku działalności. Współgrają one z nowymi wymogami Brukseli.

Gospodarka to zespół elementów połączonych z sobą. W związku z tym, jest zapotrzebowanie na producentów opakowań papierowych. Firmy gastronomiczne i producenci opakowań często zawiązują sojusze. Producenci bardzo sprawnie potrafią dopasowywać się do obyczajów rynków, jak i do legislacyjnych niuansów.

Opakowania papierowe mają jeszcze jedną ważną cechę – z łatwością można wykonać na nich nadruk z znakiem firmowym knajpy. Dzięki temu prezentują się ładnie dla oka.

Każdy z producentów opakowań powinien też dbać o to by opakowania były bezpieczne i trwałe. Muszą się sprawdzać w warunkach transportu. Muszą również być stabilne i szczelnie przechowywać zapakowaną w nich żywność.