Kiedy psują się pompy wtryskowe i hydroforowe i jak je naprawić?

Pompy wtryskowe – czym są i kiedy się psują?

Pompa wtryskowa to rozwiązanie stosowane w starszych generacyjnie silnikach diesla. Ma ona za zadanie tłoczenie i racjonowanie oleju napędowego. Istnieją dwa rodzaje pomp wtryskowych: rzędowe i rozdzielaczowe. Te drugie w pewnym momencie zastąpiły pompy rzędowe głównie dlatego, że są mniejsze i mogą być zarządzane elektronicznie.

Wszystkie awarie które pojawiają się przy pompach wtryskowych objawiają się niepoprawną pracą silnika. Najczęściej zdarza się sytuacja kiedy nie możemy uruchomić silnika lub uruchomienie jest bardzo problematyczne nie tylko na zimnym, ale też na ciepłym silniku. Pojawia się również głośniejsza praca silnika albo spadanie mocy i większy oraz ciemniejszy dym. Bardzo często powodem jest nieterminowa zmiana oleju silnikowego lub zastosowanie zabrudzonego. Przyczyną bywa też przepełniony filtr paliwa lub zwyczajnie uszkodzenie mechaniczne niektórych części.

Pompy hydroforowe – charakterystyka i dlaczego się psują?

Pompy hydroforowe umożliwiają nam pobieranie wody na przykład do gospodarstwa domowego, na działkę albo w celu nawadniania ogrodu. Stanowią one ciekawą alternatywę dla pomp głębinowych i stosowane są w przypadkach kiedy lustro wody jest maksymalnie 8 metrów pod ziemią.

Pompy hydroforowe są popularnym wyborem ze względu na niewielkie gabaryty, dobrą cenę i ich montaż jest łatwy.

Poszczególne części pomp zużywają się prędzej od pozostałych i to jest przeważający powód awarii. Zazwyczaj podczas remontu pomp hydroforowych przeprowadzana jest zmiana uszczelnienia hydrauliki – jest to niezmiernie ważne aby silnik pracował prawidłowo. Kolejną rzeczą robioną w trakcie remontu jest przetaczanie wirników i bieżni. Spowodowane jest to faktem, że w wodzie, która jest pompowana może się znaleźć piasek. Gdy wejdzie do środka pompy, często powoduje powstawanie niedużych wyszczerbień w wirnikach a także bieżniach, a to bardzo mocno zaniża wydajność, zdolność zasysania i ciśnienie pomp hydroforowych.

Zdarza się, że konieczność naprawienia pompy nie wynika z awarii urządzenia, ale instalacji, która odpowiada za wtłaczanie wody. Najczęściej to zawór zwrotny, który widnieje obok kosza na końcu przewodu zasilającego, zatopionego w pompowanej cieczy, jest najczęściej psującym się elementem.

Gdzie naprawić pompy wtryskowe i hydroforowe?

Wyremontowanie pomp hydroforowych i wtryskowych nie jest niemożliwe. Przeważnie firmy oferują dojazd do klienta i wzięcie błędnie działającej pompy. Taką ofertę ma masz-zap, które obiecuje wymianę niedziałających części na nowe – oryginalne elementy zamienne, albo, jeżeli tylko będziesz chciał, dostaniesz zamienniki, które będą wyprodukowane specjalnie dla Ciebie.

Jeśli planujesz remont pompy hydroforowej to powinieneś dokładnie sprawdzić firmę, której powierzysz to zadanie – niezmiernie istotne jest aby remont przebiegł szybko i przy użyciu nowoczesnych technik, które umożliwią precyzyjną naprawę pomp. Zapewniamy Cię, że Masz-zap w swojej działalności zachowuje tak samo względy bezpieczeństwa jak i całkowitego profesjonalizmu.