Materiały budowlane potrzebne do remontu łazienki

Remont łazienki jest zazwyczaj mocno nieprzyjemnym przejściem. Zależy nam na jak najszybszym zakończeniu remontu, ponieważ mamy wyłączoną łazienkę z użytku. Zdarza się mimo wszystko, że pojawia się dużo niespodziewanych rzeczy, które blokują zakończenie prac. Na co powinniśmy się przygotować i jakie materiały budowlane warto mieć pod ręką, żeby podczas remontu nie martwić się ich brakiem?

Na co należy się przygotować remontując łazienkę?

Przede wszystkim zanim rozpoczniemy remont trzeba sprawdzić czy nie powinniśmy zgłosić go do spółdzielni. Taka sytuacja może być konieczna kiedy planujemy wymienić okna albo powiększyć łazienkę. Oczywiście ma to miejsce wtedy, gdy remont łazienki wykonywać będziemy w bloku. Poza formalnościami powinniśmy też wziąć pod uwagę śmieci, jakie pojawią się po remoncie. Nie chodzi tutaj oczywiście o standardowe odpadki, ale o starą wannę lub umywalkę, albo o zużyte kafelki. Te dwa pierwsze rzeczy zaliczane są jako śmieci wielkogabarytowe, a co za tym idzie, nie można ich wyrzucać do standardowych pojemników na śmieci.

Na każdym osiedlu, także w Słupsku, raz na jakiś czas ma miejsce zabieranie śmieci wielkogabarytowych. Dobrze jest sprawdzić w jakim terminie będzie odbywał się u nas. Nie będziemy mieć wtedy zagwostki, co zrobić ze starą szafką, która zajmuje bardzo dużo miejsca. Jeśli mamy w planach zburzyć ścianę to na pewno powinniśmy zainteresować się wywiezieniem gruzu. Na niektórych osiedlach w Mrągowie stoją ogólnodostępne kontenery na gruz. Zdarza się też tak, że konieczne jest załatwienie go samodzielnie i w tym celu konieczny jest kontakt z firmą, która takie kontenery udostępnia, a potem wywozi gruz. Z pewnością spotkamy się z taką firmą zarówno w Sierakowicach, jak i w Lęborku.

Wykończenie ścian i sufitu – jakie mamy możliwości?

Jeszcze kilka lat temu jedynym sposobem wykończenia ścian były kafelki. Dzisiaj jednak o wiele częściej zaobserwować można podział na część z kafelkami i fragment, który jest malowany farbą. Zdarza się również tak, że łazienki są w całości malowane farbą, ponieważ łatwo dostępne są takie odporne na wodę, specjalnie do łazienek.

Weźmy pod uwagę sytuację, w której w naszej łazience są położone płytki na ścianach. Na początku trzeba więc je skuć. Jeżeli na ścianę planujemy ponownie położyć nowe płytki, to obowiązkowy jest zakup takich materiałów budowlanych jak: klej do płytek, fugi, grunt oraz oczywiście nowe płytki. Cena będzie inna w zależności od wyboru materiału. Za całe zakupy materiałów budowlanych możemy zapłacić między 1200 a nawet 6000 zł. Całkowicie inaczej będzie wyglądać sytuacja jeśli chcemy pomalować ściany. W takim przypadku materiały budowlane, których potrzebujemy to tylko farba. Powinniśmy jednak pamiętać, że po skuciu płytek nasza ściana może wymagać wygładzenia, tak, żeby nadawać się do malowania, a to generuje dodatkowe koszta.

Remont podłogi w łazience – co można zrobić?

Bez wątpienia najważniejsze w łazienkowej podłodze, to żeby była wodoodporna. Właśnie dlatego najczęściej zobaczymy w niej płytki podłogowe, które poza odpornością na wodę, mogą pochwalić się wytrzymałością i łatwością podczas czyszczenia. Przy wyborze właściwych kafelek powinniśmy szczególnie spojrzeć na ich powierzchnię. Bezsprzecznie istotne jest, żeby nie ślizgać się na niej. W przypadku zmiany podłogi w łazience powinniśmy być przygotowani na kupno takich materiałów budowlanych jak płytki podłogowe, klej do płytek, fugę i grunt. Niezwykle ważna jest także masa gruntująca, tak żeby nasza podłoga nie była krzywa i kafelki dobrze leżały.