Na czym polega obróbka ubytkowa?

Aby fragmenty metalu zamieniły się w rzeczywiste elementy, powinno się je obrobić. Jedną z możliwości jest odlewnictwo. Jednakże żeby otrzymać wysoką precyzję, należy skorzystać z wysoce skomplikowanych metod odlewniczych, lecz i tak odlaną formę trzeba obrobić do końcowego kształtu, szlifując naddatek materiału w postaci nadlewów.

Inną opcją może być tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona nowa technika umożliwia bardzo szczegółową obróbkę metali, ale nie tylko, można ją stosować też do obróbki drewna, szkła, kamienia jak też tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu obróbki skrawaniem mamy dużą dokładność wykonania, jak też jednakowość kształtów. W tym artykule powiemy ci więcej o bardzo popularnej w ostatnim czasie technice, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Artykuł został stworzony w oparciu o informacje ze strony przedsiębiorstwa Masz-ZAP – obróbka skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

W skrócie, obróbka skrawaniem jest to zdejmowanie zbędnego tworzywa, aż do uzyskania odpowiedniej formy. Taka technika obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, oznacza to, że by uzyskać dany kształt należy po kolei usuwać warstwy zbędnego tworzywa, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to technika, którą można wykonać z pomocą przyrządów takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki bądź szlifierki, jednak najnowszym rozwiązaniem są maszyny CNC.

Maszyny te nie tylko są dużo bardziej efektywne niż znane metody, ale też umożliwiają dużo większą automatyzację procesu. Ich zaletą jest dokładność, z jaką frezują obiekty. Dzięki właściwemu zaprogramowaniu maszyny możemy zrobić bardzo szczegółowe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych formach. Precyzja, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do kilku mikronów.

Czym jest dogładzanie długoskokowe?

Honowanie to metoda, mającą na celu wygładzenie danej powierzchni. Wykorzystuje się je w końcowej obróbce przedmiotów potrzebujących dużej szczegółowości. Za wykorzystaniem tej metody wykańcza się najczęściej otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można również powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Atutem wygładzania jest duża dokładność wymiarowa jak również niska klasa chropowatości. Wygładzać można zarówno niewielkie, jak i sporych rozmiarów elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi około jednego metra. Element może mieć długość od jednego centymetra do około dwudziestu metrów. Warto pamiętać, że ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku powierzchniowego.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowica, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Praca odbywa się poprzez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania znajdują się głównie: dużą dokładność umożliwiającą dobre spasowywanie się elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, ale też dłuższą trwałość detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.

Metody obróbki skrawaniem – podział

Wyróżnia się kilka metod obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

Obróbka punktowa

Bazuje ona na ukształtowaniu wycinanego obiektu dzięki ruchowi jedynie jednego elementu noża. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W danym przypadku kształt jest tworzony przez odwzorowanie w surowcu obrabianym zarysu krawędzi skrawającej narzędzia. Kształt ostrza warunkuje w ten sposób uformowanie obiektu.

Obróbka obwiedniowa

Użycie tej metody sprawia, iż narzędzie wykonuje w tym samym czasie ruch liniowy i obrotowy. Kontur przedmiotu tworzy się więc dzięki zazębieniu się powierzchni przedmiotu z ostrzem. Jednak bywa to uznawane za dość drogie, a przez to nieczęsto używane rozwiązanie.

Etapy obróbki skrawaniem

Etapy wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj dzieli się ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to usunięcie w szybkim tempie górnych warstw i przygotowanie materiału do następnych etapów obróbki. Ten etap jest bardzo istotny ze względu na tępo i maksymalizację wydajności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów skrawana jest duża część niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do następnego kroku.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący krok podczas obróbki skrawaniem. W czasie skrawania na tym etapie uzyskuje się pożądany kształt, dlatego ten etap jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z ostatecznych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do wymaganych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest też wygładzana jak też dopracowane są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.