Nowy Ład 2022 – największe wątpliwości – co dalej z nowymi przepisami?

O zmianach w przepisach przez wejście od nowego roku Polskiego Ładu słyszy się od dłuższego czasu. Niestety dopiero po ich wejściu okazało się jak wiele nieścisłości jest z nim związanych. Początkowo wizja była całkiem pozytywna i sporo osób było zadowolonych z wejścia tych przepisów. W styczniu, gdy pojawiły się pierwsze wypłaty wyszło jednak, że ogromna ilość osób nie tylko nie zyskuje na Polskim Ładzie, ale otrzymuje mniej pieniędzy. Księgowa w krakowie i w innym miastach ma problemy, żeby poprawnie wytłumaczyć klientom jakie są modyfikacje i czy muszą składać przez to jakieś dokumenty. Zobaczmy kto straci na Polskim Ładzie i co planuje w związku z tym Polski Rząd.

Czy ulga dla klasy średniej działa?

Ta ulga jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu jeśli zarabiacie rocznie między 68 412 a 133 692 zł brutto, nie powinniście odczuć negatywnych skutków wprowadzenia Polskiego Ładu. Problem pojawił się jednak jak zaczęto wgłębiać się w przepisy i sprawdzać co się stanie, jeśli w danym roku pracownik będzie na dłuższym L4, zmieni pracę na gorzej lub lepiej płatną, albo przejdzie na emeryturę i spadnie poniżej 68 412 zł brutto, albo suma jego rocznych zarobków przekroczy 133 692 zł brutto. Okazuje się, że wtedy osoba taka musi zwrócić ogromną ilość zarobionych środków do Skarbówki przy kolejnym rozliczeniu PIT. To powoduje, że pracownicy, których zarobki wliczają się w widełki klasy średniej nie wiedzą, czy mają złożyć oświadczenie, żeby im tej ulgi nie uwzględniać, czy nie. Na jednej ze styczniowych konferencji premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że każdy kto zarabia do 11141 zł brutto miesięcznie i straci na Nowym Ładzie, otrzyma wynagrodzenie szkód. Skarbówka jednak twierdzi, że nie jest możliwe wprowadzenie tego systemowo i Polacy w dalszym ciągu nie mają pojęcia co powinni robić. Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się o pomoc do biura księgowego w Krakowie. Księgowe z pewnością postarają się Wam świetnie poradzić i wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Co z przedsiębiorcami w Nowym Ładzie?

Jeszcze zanim został wprowadzony Nowy Ład można było usłyszeć, że osoby, które prowadzą spółki albo jednoosobowe działalności gospodarcze mają gorsze zasady przy rozliczaniu się. Teraz Polski Ład jeszcze bardziej utrudni życie przedsiębiorcom, którzy nie będą mogli spokojnie sprzedać samochodu, któremu skończył się leasing wcześniej niż po 6 latach. W przeciwnym wypadku niezbędne będzie rozliczenie tego w PIT. Do końca zeszłego roku było to tylko 6 miesięcy. Kolejną ważną i niestety negatywną dla przedsiębiorców zmianą jest to, że jak można się domyślić przedsiębiorcy nie są uwzględnieni przy uldze dla klasy średniej. Znowu udowadnia to, że są oni w dużo gorszej sytuacji niż osoba fizyczna pracująca na umowę o pracę.

Najbardziej nieprzemyślana reforma podatkowa w Polsce

Specjaliści w prawie podatkowym zgadzają się co do tego, że tak ogromna reforma podatkowa powinna być o wiele bardziej i rozsądniej zorganizowana niż wprowadzony na początku tego roku Polski Ład. W 2021 roku usłyszeć można było, że Polski Ład spowoduje, że większość osób zyska, mało kto będzie w gorszej pozycji niż jest, prawda jednak pokazała coś całkowicie innego. Nawet jeśli Ci najmniej zarabiający zyskują kilkaset złotych w przeciągu miesiąca to zjada to galopująca inflacja. Oprócz tego tracą nie tylko osoby, które wchodzą w 2 próg podatkowy, ale również rodzice samotnie wychowujący dzieci. Jest to dla nich niesamowicie duży cios, o czym nikt nie wspomniał nawet przez moment. Nie jest również niczym nowym, że w dużo gorszej sytuacji są nie pierwszy raz przedsiębiorcy. Jeśli nie do końca wiecie czy rozliczać się ryczałtem, czy podatkiem liniowym, albo nie wiecie z czym wiążą się nowe regulacje to spróbujcie wybrać się go księgowej w Krakowie. Biura rachunkowe mają aktualną wiedzę związaną z Polskim Ładem i przedstawiają najkorzystniejsze scenariusze dla Klientów.