Opony całoroczne czy letnie?

Każdy posiadacz samochodu jest świadomy jak zasadniczy dla bezpieczeństwa podróży jest dobór właściwych opon. Pomimo tego, że w naszym  kraju zimy niezbyt często bywają zimne i śnieżne, użytkowanie opon letnich cały rok nie jest rozsądnym pomysłem. W sezonie chłodów, kiedy jezdnie robią się oblodzone trzeba rozważyć wymianę opon letnich na zimowe, bądź alternatywą jest zakup kompletu opon całorocznych. Jest to na pewno rozwiązanie bardzo komfortowe, ponieważ nie trzeba zmieniać opon dwa razy do roku. Wielu właścicieli samochodów zadaje sobie pytanie czym różnią się tego typu opony od sezonowych, a przede wszystkim, czy mogą one zagwarantować właściwą przyczepność w czasie ujemnych temperatur i śliskich dróg? Dla kogo opony całoroczne będą odpowiednim rozwiązaniem? Czy zakup jednego zestawu opon wielosezonowych jest korzystniejszy od tych sezonowych?

Opony wielosezonowe czy sezonowe – różnice 

Rolą opon jest zagwarantowanie doskonałej przyczepności, a tym samym bezpieczeństwa podczas jazdy. Aby było to możliwe, powinny być one dobrze dopasowane do warunków panujących na drogach. Inaczej zbudowane są opony dedykowane do jazdy w wysokich temperaturach, a inaczej takie, których używa się w mroźne, śnieżne dni. Opony całoroczne są w pewnym sensie kompromisem. Opony całoroczne powinny sobie poradzić w każdej pogodzie. Na rynku dostać można trzy typy bieżników wykorzystywanych zarówno w odmianach całorocznych, jak i letnich: symetryczne, asymetryczne a także kierunkowe. Rzeźby w oponach wielosezonowych mają cechy zimowe oraz letnie. Można powiedzieć, że tego typu bieżnik posiada dwie strony – letnią i zimową. Opony całoroczne różnią się od tych sezonowych także mieszanką, jaka została wykorzystana do produkcji gumy. Jest ona dostosowana zarówno do jazdy w niskich, jak i wysokich temperaturach. Warto również wspomnieć, że opony całoroczne najlepiej się sprawdzą w przypadku samochodów jeżdżących głównie w mieście i na krótkich trasach. Samochody, które każdego roku jeżdżą ponad 15 000 km powinny mieć opony sezonowe.

Jakie są wady i zalety opon całorocznych?

Opony wielosezonowe są mniej problematyczne w użytkowaniu od opon sezonowych. Nie ma potrzeby zmieniać ich dwa razy w roku, a tylko raz kiedyś zdjąć je, aby zamienić miejscem. Bez wątpienia, nie musimy troszczyć się przechowywaniem kolejnego zestawu opon. Przy oponach całorocznych nie musimy się martwić, że zastaną nas przedwczesne przymrozki, co w przypadku opon letnich może być niebezpieczne. Na pewno opony całoroczne są oszczędną opcją, ale należy być świadomym tego, że mają one pewne minusy. Na rynku są dostępne modele, które lepiej radzą sobie w warunkach zimowych, inne z kolei w wysokich temperaturach. Z tego powodu niezbędne będzie pójście na kompromis. Opony całoroczne w czasie ujemnych temperatur posiadają parametry zbliżone do opon zimowych średniej półki, jednak nieco gorzej sprawdzą się latem na suchej drodze od dobrych opon letnich. Można powiedzieć, że opony wielosezonowe są oponami zimowymi.

Dla kogo będą lepsze opony sezonowe, a dla kogo wielosezonowe?

Kupno opon jest istotnym wyborem, przed którym wcześniej czy później stanie każdy kierowca. Należy dobrze go przemyśleć, żeby jazda samochodem była wygodna i bezproblemowa. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy pójść się do profesjonalnego sklepu i skonsultować się specjalistą. Tego rodzaju sklepy można spotkać niemal w każdym dużym mieście takim jak Warszawa, Wrocław, Poznań (opony w Poznaniu) czy Łódź. Generalnie zakłada się, że opony całoroczne są odpowiednim wyborem dla osób, które jeżdżą najczęściej po mieście do 15 tysięcy kilometrów każdego roku.