Szczotki techniczne – typy oraz zastosowania

Gdzie i jak użytkuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to duża część produktów, w której występują rozwiązania przeznaczone do robienia całego szeregu zadań w przeróżnych specjalnościach i wykorzystaniach. Szczotki przemysłowe używa się jako komponenty narzędzi i linii produkcyjnych, do sprzątania zabrudzeń, nanoszenia wszelkiego rodzaju substancji, jak również jako zabezpieczeń usprawniających pozycjonowanie oraz przemieszczanie przesuwanie stosowanych przy produkcji produktów.

Szczotki techniczne mogą być wykorzystywane do obróbki wykańczającej powierzchnię oraz wykorzystuje się je jako elementy spajające. Szczotki przemysłowe stały się potrzebne w zamiatarkach i urządzeniach czyszczących. Używa się je także w zamiatarkach dedykowanych do zachowania porządku dużych powierzchni płaskich, na przykład hal przemysłowych, a także wnętrz budynków biurowych czy komercyjnych, lecz zarówno większych obszarów przylegających do obiektów. 

Szczotki przemysłowe używa się nie tylko do usuwania resztek po konkretnych cyklach technologicznych, na przykład zamiatania wiórów, trocin czy kurzu, jak również do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą sprzyjać w usuwaniu ostrych krawędzi oraz zadziorów, usuwaniu powłok lakierów.

Rodzaje szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to urządzenia ścierne, które różnią się m.in. konstrukcja, materiałem wykonania, ziarnistością a także siłą ścierania.

 Wybór prawidłowej szczotki jest zależny przede wszystkim od potrzeb i specyfiki wykonywanych prac. Do najistotniejszych rodzajów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – dedykowane są do pracy ze szlifierkami kątowymi, a głównie ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa ma układ tarczy, stąd też jej nazwa. Umożliwia dojście do miejsc trudnodostępnych, gdzie na przykład szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane wykonane są z druta stalowego karbowanego, sporadycznie splatanego. Zależnie do użytej stali oraz grubości druta przeznaczone są do wielorakich produktów.
  • szczotki walcowe – to specjalny typ szczotek przemysłowych montowany w maszynach do obróbki dużych powierzchni. Jedne z częściej wykorzystywanych  na przykład w urządzeniach czyszczących między innymi dywany czy terakotę, at akże w tzw. szorowarkach do szorowania twardych powierzchni o sporych, trudnych zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – przeznaczone są do polerowania trudno osiągalnych zakamarków oraz nawierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – wyróżniają się tym, że nawierzchnia ich obudowy jest płaska, a włosie osadzone prostopadle do niej. Najczęściej szczotki techniczne tego rodzaju są stosowane do mycia oraz czyszczenia, a także obróbki nawierzchni czy nakładania na nie powłok z rozmaitych preparatów.
  • szczotki listwowe – charakteryzują się specyficzną budową, gdyż włosie jest w nich rozłożone w rzędzie. Szczotki listwowe bardzo często stosuje się jako uszczelnienia, przykładowo na długości krawędzi drzwi. Są także stosowane jako podzespoły linii transportowych zarówno do odpowiedniego pozycjonowania, jak i uszczelniania w czasie wykonywania następnych etapów obróbki, a także czyszczenia samego narzędzia oraz przemieszczanych modułów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które na ogół wykorzystywane do transportu wielorakich wyrobów transportowanych na liniach wytwórczych. Włosie umieszczane jest w modułach montowanych do przenośników taśmowych – przeważnie pasowych albo płytkowych. Szczotki mogą w takich wypadkach utrzymywać transportowany obiekt w wyznaczonym ułożeniu albo ochraniać go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – mają włosie osadzane na płaskich korpusach o dowolnym kształcie, przeważnie prostokątnych. Używa się je zwykle jako mat, na których przechowywane są wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenie materiały oraz przedmioty, które były najpierw poddane szlifowaniu czy polerowaniu. Szczotki panelowe używa się w systemach transportowych.