To należy wiedzieć o laserowym cięciu blach

Cięcie blach za pomocą lasera  pozwala uzyskać w pełni precyzyjny kształt materiałów o różnym typie. Dodatkowo, daje ona ogromną częstotliwość postępowań, która jest nie do powtórzenia gdy stosuje się różne inne technologie obrabiania. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się czym jest cięcie laserowe we Wroclawiu oraz inne ciekawostki o tym procesie.

Na czym polega zabieg cięcia blachy za pomocą lasera?|W jaki sposób przebiega laserowe cięcie blachy?

Cięcie laserem pozwala na uzyskanie w pełni precyzyjnej formy różnego typu materiałów. Co więcej, to daje powtarzalność czynności, jest ona nie do powtórzenia gdy stosujemy innego rodzaju technologie obróbki. Czym właściwie jest cięcie laserem? to rodzaj obróbki materiału, w trakcie czego jest użyta wiązka lasera, która rozprowadza sporą ilość energii na małej przestrzeni. W czasie, gdy promień laserowy dotknie powierzchni na której jest materiał, spora ilość energii przenosi się na nią. Pozwala to na wykonywanie dokładnych nacięć. Dzięki temu, cięcie laserem zdecydowanie odznacza się wśród innych metod obróbki materiałów.  Warto jednakże pamiętać, iż każdy laser do cięć blachy się od siebie różni. Jakość jaką ma wiązka laserowa może dosyć istotnie się różnić. Należy także wspomnieć o rodzajach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie oraz wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

Podczas cięcia laserem blach poprzez odparowanie obrabiany materiał podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Niemniej jednak w sytuacji metody o nazwie wypalanie, na początku dochodzi do stopienia materiału. Następnym krokiem jest wdmuchanie stopionej części za pomocą gazu.Cięcie laserem blach a także metali jest realizowane na jeden z tych sposobów:

Cięcie reaktywne

Do niego używa się strumienia tlenu albo mieszanki chemicznej zawierającej tlen oraz argon. Dzięki powstającemu w trakcie procesu ciepła, cięcie laserem przez wypalanie jest znacznie bardziej wydajne aniżeli pozostałe sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Metoda jest oparta o wytwarzanie pęknięć. W jaki sposób odbywa się to? Mają tu zastosowanie wiązki laserowe, doprowadzające konkretny kawałek metalu do ogromnej temperatury. Taka metoda jest polecana do materiałów o grubości co najmniej 1 mm.

Cięcie w stanie ciekłym

Metoda ta zwykle znajduje zastosowanie w przypadku metali z wysokich stopów. 

Blachy które można poddać obróbce?

W rzeczywistości to obróbce poddawane mogą być wszelkie rodzaje blach. Dodatkowo  warto również napomknąć , że wiele firm w miastach takich jak na przykład Warszawa czy Wrocław dostarcza usługę laserowego cięcia blach. Należy tylko pamiętać o tym, że wielkie znaczenie ma grubość blach, które będą poddane obróbce. Jeżeli chodzi o blachy aluminiowe jest to nie więcej niż 3 milimetry. Z kolei w przypadku blach nierdzewnych – takie cięcie sprawdzi się w elementach o grubości 6 milimetrów. 

Jakie są plusy laserowego cięcia blach

W przeciwieństwie do innych metod obróbki, cięcie blach za pomocą lasera ma dużo zalet.

Do najistotniejszych zalet takiej metody należą:

  • wydajność procesów – dzięki temu, że użyjemy skoncentrowanej wiązki lasera, nasza blacha podlega ekspresowej obróbce. W krótkim czasie można uzyskać także skomplikowane wzory, a element jest od razu gotowy aby go użyć, nie ma już konieczności dodatkowego obrabiania.
  • idealna powtarzalność – procesy laserowego cięcia blach są ustawione automatycznie, dzięki czemu są one powtarzalne. Nawet bardzo precyzyjne, ciężkie do uzyskania efekty możemy w 100 procentach {odtworzyć na kolejnym materiale.
  • cięcie kosztów – dzięki pełnej automatyzacji i powtarzalności procesów, możemy ciąć finanse związane z utratą tworzywa. Laser wytwarza przecież niebywale cienką wiązkę, która zapewnia perfekcyjne cięcie, co nie uszkadza przy tym pozostałej części materiału.