W jaki sposób tworzony jest samochód? Kto go projektuje?

Nowiutkich pojazdów nie projektują jedynie graficy komputerowi. To praca projektantów, rzeźbiarzy, inżynierów oraz działu finansów. Przebieg powstawania nowiutkich samochodów jest ekscytujący.

Wszystko zaczyna się mimo wszystko niezmiennie od kartki papieru i ołówka. Potencjalnie tabletu, gdyż jesteśmy w XXI wieku. Korzyścią rysowania na tablecie jest fakt, że niezwykle sprawnie jesteśmy w stanie stworzyć realistycznie wyglądający obrazek, który bardzo dobrze odzwierciedla proporcje i bryłę pojazdu. Jednocześnie natychmiast możemy go podsunąć kumplowi z działu, który spojrzy na to wszystko świeżym okiem a także ewentualnie podrzuci własne uwagi lub sugestie.

Faktem jest, że zasadniczy, roboczy projekt rysowany jest przez projektanta. Po niezliczonych rozmowach oraz zmianach powstaje ostateczny projekt. Teraz do pracy przystępuje rzeźbiarz.

Postęp technologiczny w branży jest gigantyczny, co ma wpływ także na etap tworzenia samochodów. Choć projektanci mogą korzystać z rzeczywistości wirtualnej, model stworzony przy pomocy syntetycznej gliny jest wciąż kluczową częścią etapu projektowania. To wtedy po raz pierwszy jesteśmy w stanie zobaczyć oraz odczuć prawdziwe wymiary samochodu, jego linie i formę. Możemy go dotknąć i ocenić. W trakcie tworzenia modelu z gliny projektanci równocześnie nanoszą zmiany, bo zauważają detale, których nie pokazują grafiki. Po zamknięciu etapu projektowania gliniany samochód jest praktycznie nie do odróżnienia od autentycznego samochodu. Został w całości pomalowany lakierem a także zawiera wszelkie specyficzne detale np. przednią kratkę, światła czy lusterka zewnętrzne. Posiada nawet szyby w oknach. 

Gdzie możemy nauczyć się projektowania pojazdów?  

Samochody rysują w szkolnych zeszytach chłopcy w całym kraju. Z mnóstwa tych uczniów wyrastają potem światowej sławy motoryzacyjni projektanci. Ich auta jeżdżą aktualnie po naszych drogach ze znaczkami BMW, Audi czy Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to w oczach wielu osób praca marzeń. Projektowanie sportowych pojazdów, różnego rodzaju imprezy ze wziętymi designerami oraz hektolitry szampana i poklepywanie się wzajemnie po plecach. Projektowanie pojazdów to niestety nie jedynie świetność i splendor a zwłaszcza gatunek pracy podobny do medyka, co najmniej w kilku aspektach – wymaga ciągłego samodoskonalenia się, wyszukiwania nowych trendów i głodu kolejnych wyzwań.

Klasyczny kierunek na uczelniach wyższych projektowanie pojazdów w naszym kraju nie istnieje. Nie znaczy to, że od razu powinniśmy zarzucić marzenia. Musimy niemniej jednak na tą sytuację popatrzeć w szerszym stopniu. Niestety na większości uczelni zagranicznych nauka wymaga znajomości języka z danego kraju. Na polskich uczelniach jest sporo zbliżonych kierunków, które są w stanie nieźle przygotować do wyjazdu oraz studiowania poza granicami kraju. Są to między innymi: wzornictwo przemysłowe a także architektura. Pamiętajmy, że samochód to również produkt, identycznie jak lodówka, lub zegarek. 

Najbardziej prestiżową szkołą wyższą edukującą na kierunku projektowanie pojazdów stało się niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest to jedna z najbardziej cenionych uczelni na świecie z dziedziny projektowania samochodu, zajęcia są prowadzone z doświadczonymi projektantami samochodów, natomiast w kolejnych semestrach co najmniej projekt jest współrealizowany razem z producentem motoryzacyjnym.

Następną uczelnią kształcącą w kierunku projektowania pojazdów jest Coventry University mieszczące się w Wielkiej Brytanii. Początek kształcenia w tej szkole wyższej to nauka podstaw rysowania w perspektywie, nauka photoshopa, fundamenty programu 3D Alias oraz poruszanie podstaw aspektów technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej znanych włoskich szkół zajmujących się projektowaniem w różnych jego aspektach to IED Instituto Europeo di Design. Na uczelni temat projektowania pojazdów jest rozszerzony o inne tematy m. in. projektowanie jednośladów oraz jachtów. Ogromnym plusem tej szkoły wyższej jest lokalizacja, Turyn jest kolebką włoskiej motoryzacji.

W Europie posiadamy wobec tego dostatecznie duży wybór uczelni w obszarze projektowania pojazdów. 

W większości przypadków szkoły wyższe są bardzo pomocne i prowadzą studentów po kolei przez cały proces. Jeżeli projektowanie pojazdów jest waszym marzeniem, to przeżyjecie również cały etap rekrutacyjny. Każdy kto zaplanuje sobie taką przyszłość przejdzie własną drogę. Jednak widok waszego końcowego modelu zrekompensuje stres i pot. Projektowanie pojazdów to zakres pełen uczuć, od świadomości satysfakcji do bolesnej porażki.