Zastosowanie różnych rodzajów drutu

Druty widzimy na każdym kroku. Z nich tworzone są siatki, wieszaki albo przewody elektryczne w budynkach. Druty mogą być stalowe, aluminiowe lub miedziane, zdarza się, że wykonywane są również takie z elementami srebra lub złota. Przyjrzyjmy się dziś takim stalowym.

Artykuł stworzony dzięki uprzejmości Orstal – producent drutu.

Czym jest drut stalowy i gdzie go spotkamy?

Jeżeli mielibyśmy wymienić najczęściej spotykane akcesoria budowlane to bez wątpienia zostałby tam wymieniony drut stalowy. Kupimy go w każdym markecie budowlanym i wnętrzarskim ponieważ ma zastosowanie w wielu branżach. Druty stalowe mają przeróżne właściwości. Możemy wziąć drut miękki, półtwardy oraz twardy i będą miały inną podatność na rozciąganie. Drut miękki charakteryzuje się niską wytrzymałością na rozciąganie, natomiast druty twarde mają właściwości, które pozwalają nazwać je “normalnymi”.

Oprócz tego spotkać możemy druty stalowe, które będą się różnić typem pokrycia. Istnieją druty ciągnione na sucho. Chodzi tutaj o szare druty, zwane też gołymi. Często spotykane są również druty ciągnione na mokro, one także są gołe, jednak mają połysk. Kolejnymi opcjami są wersje żarzone ciemne oraz jasne, ale też stworzone z myślą o użyciu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym istotnym parametrem jest przekrój drutu. Przeważnie jest on okrągły czy też owalny. Kupimy także druty o przekroju skręconym i kwadratowym.

Druty stalowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych fragmentów w usługach budowlanych. Przy ich pomocy tworzy się zbrojenia betonu, wytwarza gwoździe, bloki podporowe czy też tworzy zawiesia. Poza tym drut stalowy jest wykorzystywany w branży meblarskiej podczas produkowania regałów, półek albo koszy ekspozycyjnych, oraz podczas robienia dekoracji. Dodatkowo z drutu stalowego produkowane są siatki ogrodzeniowe, sprężyny a także drobny sprzęt AGD.

Kiedy tworzony jest drut ciągniony i do czego służy?

Ciągnienie to metoda przetwarzania, która jest wykorzystywana przeważnie w sytuacjach, kiedy konieczna jest wielka precyzja. W dodatku będzie to idealna technika wtedy kiedy planujemy zachować atuty mechaniczne tworzywa pierwotnego. Przy rozciąganiu pręta zatracamy jego elastyczność, ale za to zyskujemy trwałość, która jest potrzebna w sporej ilości branż. Poza tym metoda ciągnienia jest idealna jeśli nie chcemy nadrywać środka materiału, dlatego że wygląda ona w ten sposób, że zwiększa się długość kosztem średnicy drutu. Tak naprawdę jednak jest to bardzo trudna procedura. Wykorzystywany jest więc szczególnie wtedy, kiedy musimy mieć wygładzoną oraz precyzyjnie wyszlifowaną wierzchnią stronę, ale nie zamierzamy stosować ekstra obróbki wykończeniowej. W niektórych przypadkach druty ciągnione na zimno są niezastąpione szczególnie ze względu na niskie koszty ich wytwarzania. Proces ciągnienia jest też niesamowicie przydatny w przypadku, gdy potrzebujemy stworzyć drut o niewielkich średnicach, czyli taką poniżej 5 mm. Proces ciągnienia jest niezmiernie często stosowany przy rurach o małych oraz średniomałych średnicach.

Jak tworzy się drut prosty?

Druty proste przeważnie są użytkowane w branży budowlanej. Prostowane są za pomocą prościarek i to co najważniejsze, nie są sprzedawane zwinięte w rolki. Przeważnie prostowane są pręty mające średnice od 2,5 do 10 mm, bez względu na to czy są gołe czy ocynkowane. Druty proste są zazwyczaj docinane do wybranej przez klienta długości.

Jak widać druty stalowe pomimo, że są bardzo często kupowane, różnią się od siebie niemal wszystkim. Mogą być ciągnione albo prostowane, gołe i ocynkowane. Odpowiednio dobrane druty stalowe będą nam służyć niezwykle długo. Pozostaje tylko brać pod uwagę kilka podstawowych czynników jak np. wybranie drutów stalowych ocynkowanych albo jakoś inaczej chronionych, jeśli zamierzamy wykorzystywać je na świeżym powietrzu – tak aby nie rdzewiały.