Zwyżki – typowe i nieoczywiste zastosowania.

Podnośniki koszowe są urządzeniami dźwignicowymi. Stosuje się je do różnegotypu prac, które muszą być zrobione bardzo wysoko. Jakie są typy zwyżek i do jakich stricte zadań się je wykorzystuje? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części tekstu.

Typy zwyżek koszowych

Podnośnik koszowy to sprzęt który na specjalnym wysięgniku posiada przytwierdzoną platformę. Pozwala to podnosić ludzi na różne wysokości. podnośniki koszowe kategoryzujemy  ze względu na budowę a także na typ poruszania. 

uporządkowanie przez wzgląd na budowę wyróżnia trzy typy podnośników:

    • podnośnik nożycowy – ma wysuwane ramiona, które są wykonane na krzyż, przez co  jest mocno stabilny.

    • podnośnik przegubowy – posiada wyjątkowo duży zasięg roboczy. Dzięki temu można zostawić go w znaczącej odstępie od ulokowania świadczonej roboty. dokonale sprawdza się np. przy ruchliwych ulicach gdy trzeba wykonać prace odnośnie np. naprawy sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – stosowany do przemieszczenia ludzi na spore wysokości. posiada niewielkie gabaryty, gdy złożymy ramię zajmuje niewiele miejsca

Jednakowoż z uwagi na sposób przemieszczania,zwyżki dzielone są na dwa rodzaje:

    • samojezdne – poruszają się płaskim terenie, teposiadające napęd 4×4 albo gąsienicowe bardzo dobrze sprawdzą się również w cięższych warunkach.

    • na podwoziach samochodowych – instalowane są na małych pojazdach oraz sporych samochodach. Czasami umiejscawia się je także na przyczepach ciągnących pojazdy.

Do czego stosuje się zwyżki?

Zwyżki mają wiele zastosowań. Świetnie nadadzą się przy  wielu  niekoniecznie oczywistych obszarach. Pod spodem podajemy przykłady wykorzystania tych maszyn.

Prace na budowach

Zwyżki najczęściej stosowane są oczywiście w branży budowlanej. Wykorzystuje się je do montażu elementów konstrukcyjnychlub  np. okien do wysokich budynków. Zwyżek używa się też przy wykonywaniu  prac malarskich a także przy elewacjach budynków. Są to takie działania  przy, których standardowe rusztowanie nie wystarcza.

Montaż reklam

Trudno wyobrazić sobie dziedzinę reklam bez użycia podnośników. Ogromne reklamy przyklejane są na bokach bloków czy kilkunastometrowych tablicach przy pomocy podnośników. używanie drabiny w takich sytuacjach jest po pierwsze ryzykowne, po drugie nie ułatwia zadania a po trzecie przy wielkich wysokościach jest wręcz niemożliwe. W tym przypadku podnośniki stanowią wielkieułatwienie.

Dbanie o czystość okien i elewacji

Dbałość o wygląd budynków też wymaga zastosowania zwyżek. Używanie technik alpinistycznych przy myciu okien na dużych wysokościach bywa bardzo ryzykowne, nieprzyczynia się też do jakości wykonanej usługi. Dzięki zastosowaniu podnośnika koszowego, czyszczenie okien czy czyszczenie elewacji przebiegnie o wiele szybciej, solidniej i bez uszczerbku dla pracownika.

Pielęgnacja miejskiej zieleni

Podnośniki koszowe sprawdzają się też  przy pielęgnacji roślin  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Czasami drzewa wymagają precyzyjnego podcięcia  gałęzi, z podnośnikiem praca ta będzie dużo łatwiejsza i bardziej bezpieczna do zrobienia.

Zdejmowanie  śniegu z dachów

Zalegający na dachach śnieg jest niesłychanie niebezpieczny. wywołał on kiedyś  sporo  katastrof. Obecnie  właściciele budynków są zobowiązanii do częstego pozbywania się go, by zapobiec nieszczęściu Dzięki zastosowaniu dotego zadania zwyżki można pozbyć się śniegu dokładnie i do tego w prosty i bezpieczny sposób.

Branża rozrywkowa

Nietypowym zastosowaniem zwyżek jest używanie ichpodczas eventów. podnośniki koszowe stosowane są na różnego rodzaju eventach. Czasem pełnią całkiem praktycznezadania przykładowo. doświetlanie sceny z dużej wysokości, albo jako pomoc przy jej powstawaniu . W niektórychsytuacjach sam podnośnik pełni rolę atrakcji. umożliwia ludziom wznieść się na dużą wysokość  żeby  wykonać sobie selfie i podziwiać widoki lub panoramę miasta przykładem może być Gdańsk. Naturalnie  podnośnik koszowy spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i nie należy siębać korzystania z podnośnika koszowego w tym celu. chętni , na czas wyjazdu w górę zabezpieczeni są na ten czas specjalnymi pasami. Korzystanie z takiej atrakcji może być wspaniałym przeżyciem.

***

Jak widać podnośniki koszowe  stosować można na wiele możliwości. Są pomocne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie zastosowania? Napisz poniżej.